Bakıcı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Türk Bakıcı mı? Yabancı Bakıcı mı?


Türk bakıcı ile çalışmanın avantajları kültür ,gelenek ve dil bakımından anlaşmanın kolay olması, maaşı TL cinsinden alması şeklinde özetleyebiliriz. Yabancı bakıcıların en büyük avantajı disiplin ve işten kaçmamalarıdır. Ayrıca yabancı bebek ve çocuk bakıcısı tercihinin en önemli nedeni çocuklara dil öğretme isteğidir.
Bakıcı fiyatları ne kadar?


Bebek ve çocuk bakıcısı maaşları Türk bakıcılar için asgari ücretten az olmamak kaydı ile il-ilçe ve semte göre değişmektedir. Ayrıca Bakıcının tecrübesi ve verdiği hizmetlerin çeşitliliğide ücreti etkilemektedir. Bu konuda ayrıntılı bir araştırma haber yazımız yakında web sitemizde yayınlanacaktır.
Bakıcı Çalıştırmanın Yasal Sorumlulukları Nelerdir?


Evinizde çalışacak Türk yardımcı ve bakıcılar için SGK ya bildirim ve Evde Çalışanlara özel uygulanan bildirim formu ile bildirim yapmak zorunludur. Çalıştığı sürece sigorta primini yatırmak zorundasınız. Evdeçalışan Yabancı Uyruklu yardımcı ve bakıcılar için Türkiye'de oturma ve çalışma izni olmasına dikkat ediniz. İzinleri tamam olan yabancı uyruklu bakıcı için sgk bildirimi de gereklidir.
Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?


Bakıcı seçiminde en önemli husus "Güven" dir. Ardından Tecrübe ve Karşılıklı Beklentilerin açık ve net bir şekilde konuşulması önemlidir. Ayrıca Bakıcı Adayının hergün katedeceği yol-trafik durumuda bir süre sonra sıkıntı yaratabilir.
Evdeki Bakıcının Güvenlik Kontrolünü Nasıl Yaparım?


Evinizde çalışan bakıcının siz yokken evde neler yaptığını, sorumluluğundaki bakıma ihtiyaç duyanlara karşı davranışlarını kontrol etmek ve bilmek hepimizin istediği bir şeydir. Bunun için eve wi-fi bağlantılı kamera sistemleri kurabilirsiniz. Ya da evin çeşitli noktalarına yerleştireceğiniz ses kayıt cihazları ile gün boyu ses kaydı alabilirsiniz. Bir diğer alternatifte szin veya yakınlarınızın eve yapacağı habersiz ve ani ziyaretler olacaktır.