Bebek Bakıcısı Özellikleri

 

Bebek bakıcısı olmak isteyenler unutmasın ki bu herkesin yapabileceği basit ve kolay bir iş değildir.

Bakıcı olmak isteyenleri kendilerine sorması gereken bazı sorular aşağıda ki gibidir.

 1. Bebeklere olan sevgim sadece uzaktan yada kısa dönemli bir sevgiden mi ibaret

 2. Bebek ağlamasına en fazla ne kadar dayanabilirim.

 3. Ne kadar dikkatliyim.

 4. Bebeklere yemek yedirmek için ne kadar uğraşabilirim.

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin bebek bakıcılığını severek ve mutlu bir şekilde yapıp yapamayacağınızı belirler. Bu neden iyi düşünün ve kendinize karşı dürüst olun. Doğru cevapları bulun. Bebek bakıcılığı sevmeden yapılamayacak kadar dikkat, disiplin ve özveri isteyen bir iştir. 

Bebek Bakımı konusunda tecrübeli değilseniz işiniz çok daha zor olacaktır. Bu zorluğu aşmak için anne olma eğitimi veren merkezlerden bir eğitim almanız önemlidir. Ayrıca ilk yardım eğitimi de almanızı şiddetle öneriyoruz.

Bebek bakımında bakıcı ile anne arasında ki ilişki güven ve saygı unsurlarını hiçbir zaman kaybetmemelidir. Bununla birlikte baba ve anane  ile babaanne  ile olan ilişkiler de önemlidir. Güven ve inanç eksiği olan her aile bireyi bebek bakıcısının işini daha da zorlaştıracaktır. Bu anlamda bir bebek bakıcısının insan ilişkilerini yönetebilmesi, güven ve saygı uyandıran kişiliğinden ödün vermemelidir.

Bebek bakıcı adaylarının işe başlamadan önce bebeğin ailesi ile tanışması ve ailenin kendisinden beklediklerini açıkça sorarak öğrenmesi doğru işi seçmesinde en önemli adım olacaktır.

Bir Bebek Bakıcısı;

 • disiplinli

 • ilgili

 • takip ve geri bildirim yapabilen

 • sevgisini gösterebilen

 • kural koyabilen

 • hijyene dikkat eden

 • bebek gelişimi bilgilerine haiz olmalıdır.

 

bebek bakıcısı